עדכון פורטוגל נובמבר 2023

 

 

מינימום חפירות. השתדלנו נו…

 

חוק האזרחות למגורשי ספרד (6.7)

נכון לרגע זה ניתן להגיש בקשות ואין מועד מוגדר לסיום לחוק. כן, למרות מה שקראתם בפייסבוק.

היה לאחרונה נסיון להעביר חוק (להלן ״החוק״. זו הצעה המכילה מספר סעיפים בחבילה אחת, למרות שהם לא בהכרח קשורים אחד לשני)  שיסיים את האפשרות להגיש בקשות באופן רשמי ב-31 בדצמבר 2024. החוק עבר בקריאה ראשונה כללית אבל לא אושר.

למתעניינים, באותה הצעת חוק שעברה בקריאה ראשונה הציעו להכניס את הדרישה הרגולטורית (הלא חוקתית) לזיקה לחוק עצמו. לדעתנו ולדעת רבים אחרים זה מראה שהממשלה והמחוקק יודעים שהרגולציה שבתוקף לא חוקית, וזה בהחלט נתון מעודד למי שמתכוון להגיש. חשוב להדגיש שלמרות זאת, ולמרות פרסומים שונים, כרגע התקנות הדורשות זיקה בצורה של הצגת צו ירושה מאזרח פורטוגלי או ביקורים תכופים בפורטוגל עדיין בתוקף. שימו לב- מעבר לכך שהדרישה כאמור בעייתית מבחינה חוקתית, היא נוגעת לתהליכי אזרחות לפי החוק האזרחות למגורשי ספרד בלבד (ולא לתהליכים אחרים).

 

קטינים שנולדו אחרי קבלת האזרחות – ארטיגו 1

זמן הטיפול ברישום הילדים התארך מעבר לשלושה חודשים, בגלל שינוי נהלים בלתי צפוי של הקונסרבטוריה בנוגע לתהליך אישור רישום היילוד. מומלץ בחום שלא לרכוש כרטיסי טיסה לפורטוגל עבור הנפקה של תעודות לקטין עד שאין תעודת לידה של ממש ביד.  כמו בשאר התהליכים, גם פה, פרק הזמן מרגע הגשת הבקשה לרישום ועד לסיום ההליך כולו תלוי ברשות הפורטוגלית ואנחנו יכולים לתת הערכה גסה בלבד.

 

קטינים שנולדו לפני קבלת האזרחות – ארטיגו 2

לאחרונה מאשרים יותר תיקים ונראה שהמגמה סה״כ חיובית. עם זאת אנחנו עדיין ממליצים בהחלט להגיש תיק עם זיקה כלשהי. המלצה נוספת היא להגיש בהקדם בקשות לאזרחות, מכיוון שאחד מסעיפי הצעת החוק המדוברת בסעיף הראשון יש נסיון גם להגדיר את ארטיגו 10 המפורסם (המקנה "הגנה" לתיקים אשר עברה שנה מזמן ההגשה) בצורה ברורה יותר ושאינה מיטבה עם המבקשים. כרגע ההצעה כאמור לא אושרה אבל לא לעולם חוסן.

כל הפרטים על התהליך לקטינים פה: https://www.avishay.org/minors

 

אזרוח בני זוג של אזרח – ארטיגו 3

אין כל שינוי ברגולציה בהקשר של חוק זה.

כל הפרטים על התהליך פה: https://www.avishay.org/partners

למתעניינים ומתעניינות- הם כרגע מטפלים בתיקי אפריל 2022 ומאשרים את תיקי אפריל 21.

 

התפטרות ראש ממשלת פורטוגל 

בשבוע האחרון נחשפה חקירה בנוגע לפרשת שחיתות בה מעורב לכאורה ראש ממשלת פורטוגל, אנטוניו קושטה. בתגובה הוא בחר להתפטר והנשיא מרסלו סוזה קיבל את התפטרותו. כפועל יוצא פורטוגל הולכת לבחירות ב10 במרץ 2024.

משמעות הדבר, כנראה, היא שבין כל מה שקורה בפורטוגל כרגע (פרשת השחיתות, בחירות מוקדמות, משבר במערכת הבריאות, תקציב שנתי שנפל ועוד), הסבירות לדעתינו שיחזרו לדון בקרוב בסעיפי החוק שעליו אנחנו מדברים היא נמוכה במיוחד ותידחה למועד לא ידוע, לפחות לכמה חודשים מעכשיו. 

במילים אחרות, מהלך העניינים הלא צפוי הזה עובד לטובת כל סוגי מבקשי האזרחות לדעתנו. מעבר לכך, מעניק לאזרחים פורטוגלים בישראל את האפשרות להפגין אזרחות טובה ולהצביע לראשונה, ובכך להשפיע על העתיד של פורטוגל 🙂

 

פורטוגל ומלחמת חרבות ברזל⚡️

אנחנו נשאלים רבות האם יש אנטישמיות בפורטוגל ואיך התחושות. אנחנו שמחים לספר כי פורטוגל היא כנראה אחת המדינות הבטוחות והשקטות מהבחינה הזאת. המצב בישראל לא מאוד מעניין אותם, ולמעט שמאל רדיקלי מסורתי (וקלישאתי) וחובבי גרפיטי פלסטין חינם, אין פה באמת על מה לדווח. אם אתם באירופה ו/או רוצים להגיע לפורטוגל להתאוורר, אנחנו בהחלט ממליצים. 

ניתן גם לבצע צעדים מקלי שהיה לתקופה בפורטוגל כמו רישום נישואין לבני זוג והנפקת מספר ניף אשר חוסכים זמן התאקלמות למי שמעוניין לעבור פה לתקופה.

 

לסיום, אבישי ורותם וכל הצוות מבקשים להעניק חיבוק גדול לכולכם. 

ליבנו עם משפחות הנעדרים והנרצחים וכל אחד ואחד מכם שעובר את החודש האחרון.

הרבו אהבה והודו על כל מה שיש.

❤️