עודכן לאחרונה: 25 בפברואר 2024

בית המשפט בפורטוגל קבע שהתקנות המגבילות את החוק לאזרוח יהדות ספרד ופורטוגל המגורשים עולה בקנה אחד עם החוקה. זאת בניגוד לחוות דעתו של הנשיא. הנשיא לא בחר להטיל וטו על החלטת בית המשפט.

אנחנו ממתינים לגיבוש חוות דעת של משפטנים להבין האם הדבר משפיע מיידית על תהליכים שאמורים להיות מוגשים בקרוב ועל תהליכים שהוגשו אחרי ספטמבר 22, אז נכנסו התקנות לתוקף והאם בכלל יש לתקנות הללו כרגע כל תוקף.

ברגע שחוות הדעת יהיו מבוססות דיין, נביא אותן לידיעת לקוחותנו.

תקציר האירועים…

לאחר בקשת הפרלמנט לעגן בחוק את ההחמרות שנכנסו לתוקף בספטמבר 2022, נשיא פורטוגל לא חתם על בקשת הפרלמנט ופרסם מניפסט באשר לדעתו על תהליך החקיקה מבחינה משפטית ועל הבעייתיות במידה והיה מאשר, עם הסבר הקושר לחוקה הפורטוגלית ובהקשר של המלחמה והחטופים, אשר יכולים להיות זכאים פוטנציאלית לעמוד בתנאי החוקה וזכותם הבסיסית לחיים.

מה זה אומר?

הנשיא העביר את הכדור לבית משפט עליון בבקשה לחוות דעתו. בית משפט יחזיר ככל הנראה את ההחלטה עם המלצתו לפרלמנט, זה התפזר ויבחר מחדש במרץ 24. כפי שנראים הדברים, יקח עוד זמן מה עד שיוחלט בעניין שינויים לחוק הזה.

כרגע, מתוך פסיקת בית משפט בפורטו, מתוך עמדתו של הנשיא ומתוך חוות דעת של משפטנים, עולה שהתקנות לשינוי בחוק לא חוקתיות ולכן ככל הנראה לא יתקבלו בתצורה שהוצעה.

האם זה אומר שניתן להגיש בקשות חדשות לאזרחות? כן.
האם יש ודאות שהבקשות תאושרנה מתוקף החוק ״הישן״? לא בוודאות של 100%, אבל הסבירות, לדעתם של משפטנים איתם התיעצנו ופרסמו דעתם בנושא, הרבה יותר גדולה בנקודה זו.

(בבקשה אל תשאלו מה הסיכויים אז, ומתי נדע בוודאות. הלוואי והיינו יודעים יותר, אבל העובדה היא שלא יודעים כרגע. תעבור תקופה של עוד כשלוש שנים עד שנדע בוודאות איך התיחסו למוגשים לאזרחות בימים אלו :))

תקציר האירועים בהרחבה:

לחוק הנקרא ארטיגו 6 סעיף 7 המאפשר להתאזרח תחת הוכחת צאצאות לגירוש ספרד ופורטוגל נכנסו תקנות חדשות בתחילת ספטמבר 22, שדרשו מהמועמד לאזרחות תחת "חוק המגורשים" להציג אחת משתי הוכחות לזכאות: צו ירושה מאזרח פורטוגלי או ביקורים תכופים בפורטוגל במהלך חייו.

התקנות הללו כאמור נטענו כלא חוקתיות ולא תואמות את לשון החוק כבר מההתחלה, נדחו על ידי בית משפט בפורטו, עוד לפני דחיית הנשיא את החקיקה בעניינן.

התהליך לאזרחות:

 העלות 

1500 יורו ישולמו בתחילת התהליך.

1500 יורו מיד לאחר ההגשה לממשל הפורטוגלי (ולא יאוחר משבעה ימי עסקים לאחר ההגשה)

500 נוספים בסיומו המוצלח של ההליך (אישור האזרחות, שלב 7 במערכת הסטטוסים של הממשל הפורטוגלי).

עלות התהליך כולו היא 3500 יורו 

 

וכמה דברים נוספים..

אנחנו מתחייבים לעשות כמיטב יכולתנו על מנת ללוות את התהליכים לאישור מוצלח ומתוך מקצועיות, נסיון רב ואמון באפשריות קבלת האזרחות. יחד עם זאת, על המבקש להתאזרח הנכנס לתהליך להבין את הסיכון הקיים לדחיית הבקשה.

במידה ולמרות הכל לא יעלה בידינו אישור האזרחות המיוחל מהסיבות שהוזכרו – על החברה לא תחול כל אחריות ולא יינתן החזר כספי. החברה מלווה את תהליך ההתאזרחות בהתאם לחוק הנוכחי בפורטוגל, והחוק עלול להשתנות, כבכל מדינה.

קצב העבודה והתקדמות התהליך כמובן גם הוא, תלוי אך ורק בקצב עבודת הפקידים בפורטוגל ואין לחברה כל אחריות על פרקי הזמן לאישור הבקשות.

במידה ותדרש פניה לערעור בבית המשפט בערכאה ראשונה ולתלונה בנוגע לאופיין הלא חוקתי של התקנות החדשות, אגרת בית משפט עולה 612 יורו והיא אינה כלולה בעלות התהליך. במידה והתהליך מאושר, בית המשפט מחזיר את האגרה למשלם.

במידה ומעוניינים (לאחר קריאה של כל הכתוב לעיל!) להתחיל בתהליך, פנו אלינו לתשאול בנושא צאצאות ומוצא במייל hi@avishay.org.

שלכם,

אבישי ורותם והצוות