כעת, לאחר שכולם כבר מדברים על כך שהרכבת יצאה מהתחנה ושלא ניתן להגיש בקשות חדשות לאזרחות פורטוגלית, אנחנו כאן לעשות לכם סדר.

החדשות הרעות הן שאכן חלו שינויים רגולטוריים בשנה האחרונה והם מסכנים את האפשרות לקבלת האזרחות מתוקף חוק "מגורשי ספרד". 

השינויים באים לידי ביטוי בשני רבדים: 

  1. אישור צאצאות

הקהילה היהודית בפורטו, שאחראית להנפקה של כ90% מכלל אישורי הצאצאות, החליטה עצמאית לחדול ממתן אישורים ולהפסיק לשתף פעולה עם הממשל בנושא הזה. 

הקהילה היחידה שמספקת אישורי צאצאות כרגע היא הקהילה של ליסבון, שידועה כאיטית ומחמירה.

  1. פרסום תקנות חדשות לחוק

תקנות שנכנסו לתוקף ב1.9.22  דורשות מכל מועמד לאזרחות תחת "חוק המגורשים" להציג אחת משתי הוכחות לזכאות: צו ירושה מאזרח פורטוגלי או ביקורים תכופים בפורטוגל במהלך חייו.

התנאי הראשון כמעט בלתי אפשרי, והשני אינו קשור כלל למוצא וצאצאות ועל כן אינו עומד בקנה אחד עם לשון ומטרת החוק.

מפאת שינוי הזה וחוסר הבהירות שבו, כמעט כל העוסקים בתחום נמנעו  מלהגיש תיקים לאחר ספטמבר 22.

עכשיו לפן האופטימי

משפטנים פורטוגליים רבים סוברים שהתקנות החדשות אינן חוקתיות וסופן להתבטל במוקדם או במאוחר. בנוסף, מבחינה טכנית, לא נוסף בטופס הבקשה כל סעיף שעוסק בזיקה הנ"ל. מכל זאת, במידה ותהיה דחיה של הבקשה להתאזרח, ישנה סבירות גבוהה שניתן יהיה לערער בבית משפט.

אם לבן משפחה שלכם יש אישור צאצאות חתום מאחת הקהילות, הדבר יכול לסייע להוכיח זכאות גם עבורכם. 

במידה ואין בן משפחה שקיבל אישור, ואתם באמת צאצאים למגורשי ספרד, ישנה סבירות גבוהה שהקהילה בליסבון תאשר את הצאצאות בחתימתה. 

חשוב לציין שגם טרם התקנות החדשות, החוק תמיד אפשר לקבל אזרחות גם ללא אישור קהילה יהודית בפורטוגל ובתנאי שהמבקש ממציא אישורים אחרים בנוגע למוצאו ממגורשי ספרד.

 

 אז מה השורה התחתונה? ניתן להגיש בקשות לאזרחות.

בהתאם לקצב העבודה הנוכחי של הפקידים בפורטוגל, בקשה שמוגשת היום צפויה להיות מטופלת לראשונה רק בעוד כשנתיים. 

בזמן הזה ייתכן ויהיה שינוי לטובה והתקנות ישתנו או יבוטלו. היה ולא כך יהיה, סיכוי סביר שנקבל דחיה מטעמי זיקה (ירושה פורטוגלית או ביקורים). במידה וכך יהיה,  אנחנו ועוה"ד בהחלט חושבים שיש עילה לפניה לבית המשפט בליסבון בטענה כי התקנות אינן חוקתיות.

 העלות

במידה ויש ברשותכם אישור צאצאות מהקהילה היהודית בפורטו או ליסבון או יש ברשותכם אישור קהילה של אחד מבני המשפחה הקרובה, עלות תהליך הליווי לבקשת האזרחות עומדת על 3500 יורו.

1250 יורו ישולמו בתחילת התהליך.

1250 יורו מיד לאחר ההגשה (ולא יאוחר משבעה ימי עסקים לאחר ההגשה)

ו 1000 נוספים בסיומו המוצלח של ההליך (אישור האזרחות, שלב 7 במערכת הסטטוסים של הממשל הפורטוגלי).

 במידה ואין ברשותכם אישור קהילה כמתואר, העלות היא 4500 יורו.

מתוכם 1500 ישולמו בתחילת התהליך, 1500 מיד לאחר ההגשה (ולא יאוחר משבעה ימי עסקים לאחר ההגשה) ו- 1500 בסיום המוצלח של ההליך

דיסקליימר!!!

לקח לנו לא מעט זמן לנתח את המצב, לשוחח עם הגורמים הרלוונטים ולהבין עד תום מה האפשרויות העומדות בפני המבקשים להתחיל תהליך לאזרחות פורטוגלית.

על בסיס העבודה שלנו עד כה ולאחר מחשבה רבה וביקוש רב מצד לקוחות חדשים, החלטנו לחזור וללוות בקשות חדשות.

אנו עומדים תחת דרישה רבה מצד מה שאנו קוראים להם "מתעוררים מאוחרים", המבקשים לקדם את התהליך על בסיס הניסיון הרב שלנו ולמרות אי הודאות הנוכחית. על כן חשוב לנו מאוד להבהיר את הנקודות הבאות:

  1. אין וודאות לגבי אישור הקהילה היהודית בליסבון או בהגשה ללא אישור הקהילה. תיקים ראשונים שהוגשו ללא אישור קהילה בהסתמך על אישור בן משפחה יעברו אנליזה רק לקראת סוף 2023, והקהילה היהודית בליסבון מחמירה ואין לצפות את התנהגותה.
  2. הדרישות החדשות שפורסמו, למרות אי הבהירות שבהן, עודן ברות תוקף, למרות אופיין לא חוקתי לכאורה. במידה ולא ישתנה דבר עד שהתיק שיוגש יפתח (לוקח כרגע כשנתיים מהגשת הבקשה), צפוי להתקבל דחיה מנהלתית, מה שיוכל להוביל אותנו לערעור בבית המשפט בערכאה ראשונה ולתלונה בנוגע לאופיין הלא חוקתי של התקנות החדשות.

אנחנו מאמינים שהאפשרות קיימת ומתחייבים לעשות כמיטב יכולתם על מנת להתגבר על שני המכשולים – הוכחת הצאצאות ותקנות הזיקה למדינה, אבל מן הראוי שמבקש להתאזרח הנכנס לתהליך ידע ויבין את התמונה כולה.

 במידה ולמרות הכל לא יעלה בידינו אישור האזרחות המיוחל מהסיבות שהוזכרו – על "אבישי ורותם" לא תחול כל אחריות ולא יינתן החזר כספי.

במידה ומעוניינים (לאחר קריאה של כל הכתוב לעיל!) להתחיל בתהליך, פנו אלינו לתשאול בנושא צאצאות ומוצא בווטסאפ.

שלכם,

אבישי ורותם והצוות